Winne wtorki: biała Loara

Dziś winno wtorkowo biała Loara. Sauvignon to wiadomo klasyka regionu, ale my bardzo lubimy Muscadety. Są świetne na lato, znakomicie akompaniują owocom morza (moule) i prostym śródziemnomorskim rybnym daniom. Zwykle są cytrynowe, o niezłej kwasowości. Jeśli dojrzewały na osadzie mają więcej ciała i nut mineralnych. Ich atutem jest również cena. Bardzo porządne wina można dostać w przedziale 25-35 PLN. My otworzyliśmy kolejną butelkę z paczki nadesłanej przez Faktorię Win – Les Roches Noires Muscdet Sevre et Maine Sur Lie 2014, Marcel Martin . Wino kosztuje 25 PLN – my degustowaliśmy na koszt Faktorii. Oczekiwaliśmy kolejnego udanego, “gastronomicznego” muscadeta, jednak się przeliczyliśmy. Kolor bez niespodzianek – jasno złoty. Nos mocny, ale mdły. W sumie to dziwne, ale te intensywne mdłe nuty jakoś lekkie takie… Trochę akcentów skalistych, cytryna i kwiaty. Brak przyjemnych aromatów, czegoś co by częściej zbliżało nasze nosy do kieliszka. Usta o zaskakująco niskiej kwasowości. Kompletnie bez smaku i wyrazu. Końcówka raczej wodnista. 79/100 Nie była to udana degustacja.

Do wina przygotowaliśmy okonia morskiego z sosem z pietruszki . Klasyka. Jednak stwierdziliśmy, że szkoda okonia do tego wina. Lepiej wypić wodę mineralną – dobrze gazowaną dodatkiem cytryny. Sprawdziła się świetnie. Co do ryby, to jest to przepis z kategorii Quick&Easy . Wypatroszoną rybę myjemy pod bieżącą wodą. Osuszamy. Nacinamy rybę po bokach po prrzekątnej i doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na oliwie z oliwek po kilka (5-7) minut z każdej strony na średnim ogniu. W tym czasie posiekaną natkę, czosnek i oliwę z oliwek ucieramy na sos. Podajemy rybę z sosem i połówką cytryny. My jako dodatek dajemy zwykle kawałek kruchej ciabatty albo innej bułki. Możemy też podać z grzankami itp.

Trudno kupić jest ewidentnie słabego Muscadeta. Faktorii Win jednak ta sztuka się udała. Niestety nie jest to udana butelka. Jeśli mamy zarekomendować biel z ich oferty to bierzcie Kressmann’a Sauvignon Blanc i nie będziecie żałować.

Do następnego!

A&W

Loarskie degustacje innych wtorkowiczów znajdziecie po linkami: