Wielkanoc 2017: Biała Słowenia

To już ostatni gwizdek, żeby coś napisać mądrego (albo i nie) przed Świętami. Byliśmy bardzo zajęci, do tego ostatnio już był wpis świąteczny, ale okazało się, że objawił się jeszcze najważniejszy czynnik, który przeważył. Byliśmy w Leclercu na Ursynowie 🙂 Krótka wizyta w dziale winnym zaowocowała kupnem kilku butelek, które mogą się sprawdzić na Wielkanoc. Wiemy, że to trochę nie fair. Tekst późno, a możliwość zakupu wina właściwie tylko dla Warszawiaków z lewego-południowego brzegu, no ale cóż sami byliśmy zaskoczeni, że jeszcze coś w tym zgiełku przed Świętami wyprodukujemy.

Wybór padł na Słowenię i dwa szczepy – Muscat i Traminer. To szczepy aromatyczne z pieprzem i gałką – powinny sprawdzić się w Wielkanoc. Jaja, żur, marynaty… powinno być dobrze. Leclerc oferuje w świąteczną porę wina z winnicy Vinarstwo Drużović z regionu Stajerska (Dolna Styria). Jest on położony na wschód od Mariboru w rejonie doliny Drawy. Najsłynniejszą apelacją w tym obszarze jest Ljutomer Ormoz, a wina od największego producenta Jeruzalem Ormoz można dostać czasem, zupełnie nieoczekiwanie, w polskich marketach. Pojawiają się jakoś tak falami i z kompletnego zaskoczenia. Tak właśnie my byliśmy zaskoczeni i zaciekawieni ofertą Leclerca win z winnicy Drużović. Oba wina kosztują tylko 25 PLN, co jak na Słowenię jest naprawdę niezłą ceną. A że mamy sentyment do win z tego kraju i rzadko udaje nam się je kupić w rozsądnej cenie – to nie wahaliśmy się ani chwili.

Sisi Traminer Stajerska 2016, Vinarstvo Drużević Kolor jasno złoty, zupełnie w porządku. Nos średni jeśli chodzi o intensywność – co akurat w przypadku Traminera powinno jednak być bardziej uwypuklone. Raczej mdławy. Trochę przypraw i kwiaty. Usta o średniej kwasowości. Nuty cytrynowe. Jakieś niedojrzałe, egzotyczne owoce w średniej długości końcówce. Jest równowaga, ale zdecydowanie brak charakteru. 83/100 Sprawdzi się za to z jajami z majonezem. Uwypuklą się jeszcze bardziej jego smaki. Testowaliśmy 🙂

Sisi Muscat Stajerska 2016, Vinarstvo Drużević Jaśniutki, słomkowy, wodnisty kolor. Nos pełen białych kwiatów z dodatkiem białego pieprzu i gałki muszkatołowej. Trochę nut winogronowych. Mocny, aromatyczny, dobry. Usta wytrawne o średniej (+) kwasowości. Ziołowe z lekką różą i pieprzem w końcówce. 86/100. To naprawdę dobra etykieta. Będzie dobra do żurku, ale też jako letni umilacz gorących w/endów! Warto.

Życzymy wszystkim pogodnych, spokojnych i smacznych Świąt Wielkiej Nocy!

Do następnego!

A&W