Bałtyk: Survival kit

Nie ma to jak tydzień nad polskim morzem. Ceny z kosmosu, pogoda w kratkę, brzuchaci dresiarze na plaży… No i nie ma wina… Z pomocą w tak trudnych chwilach przychodzi jednak Lidl! Zamówiliśmy wino przez Internet w Warszawie i paczka czekała na nas w Świnoujściu. Ponieważ lało to chcieliśmy choć na talerzu przenieść się na południe… przygotowaliśmy prostego kurczaka z warzywami po prowansalsku i otworzyliśmy Vacqueyras 2016, Cellier de Saint Jean właśnie z Lidla (cena: 38 PLN).

W garnku, albo na dużej patelni (my jednak takowej nie mieliśmy) na oliwie z oliwek extra vergine podsmażamy pokrojoną w piórka czerwoną cebulę. W drugim garnku/patelni sukcesywnie podsmażamy pokrojoną w kostkę czerwoną/żółtą paprykę, bakłażana i cukinię. Dorzucamy do czerwonej cebuli. Dodajemy passatę. Gotujemy wszystko chwilkę, aż sos się trochę zredukuje. Doprawiamy solą i pieprzem, a także posiekanym świeżym tymiankiem. Dodajemy czarne oliwki. W międzyczasie piersi z kurczaka (my skorzystaliśmy z mniejszych „polędwiczek”, czyli cienkich płatów piersi) doprawiamy solą i pieprzem oraz suszonymi ziołami prowansalskimi. Smażymy na oliwie z oliwek. Na talerz wykładamy sos i na nim układamy kawałki kurczaka. Dekorujemy listkami tymianku. Możemy podać z bagietką lub ciabattą.

Vacqueyras 2016, Cellier de Saint Jean to albo 100% Grenache albo blend z jego zdecydowaną przewagą. Kolor śliwkowo-matowy z jasnym brzegiem. Niezły. Nos śliwkowy, gładki, słodkawy. Lekki dodatek wiśni. Klasyczny. Usta o średniej kwasowości i lekkiej taninie. Dużo ciemnych owoców. Długa (-) końcówka. Bardzo dobra równowaga a alkohol (14,5%!) prawie nie wyczuwalny! Świetna propozycja za znakomitą cenę 38 PLN. Warto! 88/100

Do kurczaka po prowansalsku (który tu jest też wariacją toskańskiego po myśliwsku) idzie świetnie. Owoc gra z sosem pomidorowym, połączenie jest bardzo dobrze zrównoważone. 100% dopasowania.

Nie, nie jest to tekst reklamowy dla Lidla. Po prostu niezbędnik przetrwania w ultra trudnym środowisku dla winomanów i osób gotujących. A Świnoujście? Bardzo miłe i przyjemne, a i nawet w jednej knajpie mają Chianti Classico od Lamole di Lamole! Za całe 89 PLN, które to wino w sklepie darwina.pl w Warszawie ceni się na 84 PLN. Można? Można!

Do następnego!

A&W