Wydruk przepisu
Sernik marmurkowy z czekoladą
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 30 minut
Porcje
12 osób
Składniki
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 30 minut
Porcje
12 osób
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Przygotowanie sernika marmurkowego zaczynamy od rozgrzania piekarnika do 160°C. Okrągłą formę tortową (ze zdejmowanymi bokami), o średnicy ok.20 cm, wykładamy na spodzie papierem do pieczenia.
  2. Ciasteczka owsiane wkładamy do plastikowej torebki i miażdżymy za pomocą wałka. Masło roztapiamy w rondelku, zdejmujemy z ognia i dodajemy do niego pokruszone ciasteczka. Masę przekładamy do formy, ugniatamy i odstawiamy do lodówki, aby się ścięła.
  3. Teraz czas na masę sernikową. Czekoladę łamiemy na kawałki i roztapiamy w kąpieli wodnej, mieszając od czasu do czasu. Odstawiamy na bok, aby lekko przestygła. Ser wkładamy do dużej miski (sugerujemy skorzystać z robota kuchennego) i ubijamy, aż stanie się miękki. Dodajemy do niego cukier i dokładnie mieszamy, następnie dodajemy esencję waniliową i jaja. Całość ubijamy.
  4. Masę sernikową dzielimy na dwie części. Do jednej z nich dodajemy roztopioną czekoladę (w kąpieli parowej). Obie części masy wykładamy na ciastka – nabieramy kolejne porcje łyżką stołową, tak aby ułożyły się naprzemiennie – biała obok czarnej. Wygładzamy górę, wkładamy nóż w masę i delikatnie nim mieszamy obie części masy, tak aby uzyskać efekt marmurkowy.
  5. Ciasto pieczemy ok 30 minut lub do momentu, kiedy sernik będzie wydawał się upieczony po bokach, lecz pozostanie miękki i lekko wilgotny na środku. Po ostudzeniu, zdejmij formę do pieczenia i wstaw sernik do lodówki. Podawaj schłodzony.

Mary Berry, „100 cakes and bakes”