Wydruk przepisu
Sałata z marynowaną kaczą piersią i truskawkami
Przygotowanie kaczki do tej sałaty zajmie Wam około 2 dni. Jeśli jednak nie macie tyle czasu po prostu usmażcie pierś!
Czas przygotowania 10 minut
Czas oczekiwania 2 dni
Porcje
2 osoby
Czas przygotowania 10 minut
Czas oczekiwania 2 dni
Porcje
2 osoby
Sposób przygotowania
  1. Kaczą pierś pozbawiamy skóry i wszelkich błon. Skórę łatwo zdejmuje się ręką, stawia opór tylko w jednym miejscu i tam trzeba posłużyć się nożem. Mięso doprawiamy pieprzem, wkładamy do pojemnika i zakopujemy dokładnie w miksturze złożonej z soli i cukru pudru (w proporcji 3-2). Pozostawiamy w lodówce na około 24 godziny. Bardzo dokładnie myjemy i osuszamy mięso. Nie może się zostać sól bo filet będzie zbyt słony. Pierś będzie jędrna – „ugotowana” w marynacie. Następnie musimy ją zaromatyzować. Dokładnie obtaczamy mięso w oliwę z oliwek z dodatkiem tymianku, rozmarynu, kilku cienkich plasterków czosnku, grubo tłuczonego pieprzu, liści laurowych. Najlepiej jak wybierzecie swoją ulubioną kombinację – ja preferuje tymianek/rozmaryn/pieprz. I odstawiamy do lodówki na kolejne 24-48 godzin. Można też zapakować pierś próżniowo z tymi dodatkami. Wyjmujemy mięso z marynaty, czyścimy z ziół i osuszamy ręcznikiem papierowym z tłuszczu. Kroimy na bardzo cienkie plasterki. Kaczka jest gotowa do sałaty!
    Kaczą pierś pozbawiamy skóry i wszelkich błon. Skórę łatwo zdejmuje się ręką, stawia opór tylko w jednym miejscu i tam trzeba posłużyć się nożem. Mięso doprawiamy pieprzem, wkładamy do pojemnika i zakopujemy dokładnie w miksturze złożonej z soli i cukru pudru (w proporcji 3-2). Pozostawiamy w lodówce na około 24 godziny. Bardzo dokładnie myjemy i osuszamy mięso. Nie może się zostać sól bo filet będzie zbyt słony. Pierś będzie jędrna – „ugotowana” w marynacie. Następnie musimy ją zaromatyzować. Dokładnie obtaczamy mięso w oliwę z oliwek z dodatkiem tymianku, rozmarynu, kilku cienkich plasterków czosnku, grubo tłuczonego pieprzu, liści laurowych. Najlepiej jak wybierzecie swoją ulubioną kombinację – ja preferuje tymianek/rozmaryn/pieprz. I odstawiamy do lodówki na kolejne 24-48 godzin. Można też zapakować pierś próżniowo z tymi dodatkami. Wyjmujemy mięso z marynaty, czyścimy z ziół i osuszamy ręcznikiem papierowym z tłuszczu. Kroimy na bardzo cienkie plasterki. Kaczka jest gotowa do sałaty!
  2. Cała reszta to „pikuś”, choć… można się trochę zakręcić. Będziemy potrzebować miksu sałat i pokrojonych w ćwiartki czy połówki truskawek. Cały trick polega jednak na przygotowaniu sosu. Możemy postąpić jak przy sałacie z wątróbką i malinami i przygotować winegret zamieniając syrop malinowy na truskawkowy -(3 części oliwy/1 część syropu/1.5 części czerwonego octu winnego/0,25 części musztardy Dijon) A możemy też zaimprowizować i użyć innych produktów. Takich jak np. musztardy truskawkowej i nie dodawać już syropu. Są też octy aromatyzowane i jeśli wybierzemy ten truskawkowy to również syrop jest zbędny. Jedynie co to możemy zmienić musztardę Dijon na miodową aby złagodzić sos. Eksperymentujcie! Całe gotowanie to jedno wielkie laboratorium.
    Cała reszta to „pikuś”, choć… można się trochę zakręcić. Będziemy potrzebować miksu sałat i pokrojonych w ćwiartki czy połówki truskawek. Cały trick polega jednak na przygotowaniu sosu. Możemy postąpić jak przy sałacie z wątróbką i malinami i przygotować winegret zamieniając syrop malinowy na truskawkowy -(3 części oliwy/1 część syropu/1.5 części czerwonego octu winnego/0,25 części musztardy Dijon) A możemy też zaimprowizować i użyć innych produktów. Takich jak np. musztardy truskawkowej i nie dodawać już syropu. Są też octy aromatyzowane i jeśli wybierzemy ten truskawkowy to również syrop jest zbędny. Jedynie co to możemy zmienić musztardę Dijon na miodową aby złagodzić sos. Eksperymentujcie! Całe gotowanie to jedno wielkie laboratorium.
  3. Teraz łączymy w misce sałatę, truskawki i sos. Rozkładamy na talerzach i dodajemy plastry kaczej piersi. Możemy udekorować talerz kilkoma kroplami gęstego balsamico.
    Teraz łączymy w misce sałatę, truskawki i sos. Rozkładamy na talerzach i dodajemy plastry kaczej piersi. Możemy udekorować talerz kilkoma kroplami gęstego balsamico.