Wydruk przepisu
Pizza Margherita
Czas przygotowania 1 godzina
Porcje
8
Składniki
Czas przygotowania 1 godzina
Porcje
8
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Rozpuszczamy drożdże w letniej wodzie zmieszanej z cukrem. Odstawiamy na ok. 15 min, aż płyn zacznie się lekko pienić.
  2. Rozsypujemy mąkę na stolnicy. W środku robimy dziurkę, dodajemy do mąki sól, świeżo zmielony czarny pieprz, suszoną bazylię (opcjonalnie) oraz łyżkę oliwy. Stopniowo dolewamy do mąki roztwór drożdżowy. Zagniatamy ciasto, aż do uzyskania elastycznej konsystencji - ciasto nie powinno przyklejać się do rąk (można, oczywiście, wyrobić ciasto przy pomocy kuchennego robota). Jeśli trzeba, dodajemy do ciasta więcej wody lub więcej mąki.
  3. Gotowe ciasto dzielimy na dwie części, przykrywamy płócienną ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30 min. oczywiście jeśli chcemy cieńszą pizze to odpowiednio rozdzielamy ciasto - np. na 3 lub 4 części.
  4. W międzyczasie przygotowujemy sos pomidorowy. Z pomidorów usuwamy twarde części, siekamy, wlewamy razem z sosem z puszki do rondelka, doprawiamy solą, pieprzem, oregano - dodajemy też pożądaną ilość cukru. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 30 min aż sos zgęstnieje.
  5. Rozwałkowujemy jedną z kulek ciasta (placek nie powinien być grubszy niż 2 mm). Układamy ciasto na posmarowanej oliwą okrągłej formie do pieczenia pizzy. Na cieście rozsmarowujemy równomiernie połowę sosu i układamy na nim kawałki porwanej lub pokrojonej mozzarelli.
  6. Piekarnik nagrzewamy do wysokiej temperatury (nie niższej niż 200°C) - temperatura zależy od piekarnika, aby dobrać odpowiednią, trzeba poeksperymentować
  7. No i to jest baza - teraz możecie kreować swoje własne rozwiązania!