Wydruk przepisu
Focaccia
Czas przygotowania 120 minut
Porcje
Składniki
Czas przygotowania 120 minut
Porcje
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Rozpuszczamy drożdże w letniej wodzie zmieszanej z cukrem. Odstawiamy na ok. 15 min, aż płyn zacznie się lekko pienić.
  2. Rozsypujemy mąkę na stolnicy. W środku robimy dziurkę, dodajemy do mąki sól. Stopniowo dolewamy do mąki roztwór drożdżowy. Zagniatamy ciasto, aż do uzyskania elastycznej konsystencji - ciasto nie powinno przyklejać się do rąk (można, oczywiście, wyrobić ciasto przy pomocy kuchennego robota). Jeśli trzeba, dodajemy do ciasta więcej wody lub więcej mąki.
  3. Gotowe ciasto dzielimy na dwie części, przykrywamy płócienną ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę lub do czasu, aż ciasto podwoi swoją objętość.
  4. Rozwałkowujemy ciasto (placek nie powinien być grubszy niż 1 cm). Układamy ciasto na posmarowanej oliwą okrągłej formie do pieczenia pizzy. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość.
  5. W tak przygotowanym placku robimy wgłębienia palcem (mniej więcej co 2-3 cm). Polewamy placek dużą ilością oliwy i posypujemy solą.
  6. Na placku możemy także ułożyć warzywa (np. pokrojone w cienkie plastry ziemniaki - wtedy placek posypujemy dodatkowo kawałkami świeżego rozmarynu; plastry pomidora; plastry cukinii, itd.).
  7. Focaccię pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C przez ok. 30 min.