Wydruk przepisu
Biała pizza
Czas przygotowania 1 godzina
Porcje
1 dowolnie
Składniki
Czas przygotowania 1 godzina
Porcje
1 dowolnie
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Przygotowujemy ciasto. W letniej wodzie z cukrem rozpuszczamy drożdże. I czekamy spokojnie około 15 minut aż płyn zacznie się pienić. Na 500 g mąki zwykle jest to około 15 g świeżych drożdży i 250 ml wody. Powinno wystarczyć na 3-4 cienkie placki. Grubość wedle upodobań (zaważy oczywiście na czasie pieczenia). Gdy drożdże zaczną pracować dolewamy je partiami do mąki pszennej, do której wcześniej wlaliśmy 2-3 łyżki oliwy z oliwek i sól, i zagniatamy ciasto. Polecam skorzystać z robota😊. Róbmy to kilka minut żeby ciasto było gładkie. Gdy jest za mało elastyczne dodajmy więcej wody, a gdy za rzadkie to podsypmy mąką. Uformujmy z ciasta kulki (każda na jeden placek) i zostawmy pod przykryciem czystej ściereczki w ciepłym miejscu na 30 minut do wyrośnięcia. Rozwałkowujemy placki.
  2. W międzyczasie podsmażamy cebulę na oliwie z oliwek na wolnym ogniu przez kilka minut aż będzie lekko skarmelizowana, dodajemy sól i pieprz a także suszone zioła prowansalskie. Mieszamy chwilkę aż uwolnią aromat. Na suchej patelni, na mocnym ogniu podsmażamy pokrojony w słupki wędzony boczek . Ma się zrumienić, ale nie puścić wodę.
  3. Placki smarujemy śmietaną. Na niej układamy boczek i cebulę i pieczemy około 15+ minut w 200C. 2 minuty przed końcem pieczenia kruszymy na pizzę Roqueforta. Ma się stopić, ale absolutnie nie przypalić. Po wyjęciu z pieca oprószamy obficie świeżo mielonym czarnym pieprzem.