Quick and easy: Sałata ze świeżymi figami i Szynka Parmeńską

Jakoś tak się stało ostatnio, że testujemy trochę win z dyskontów. A że konkurencja pomiędzy Lidlem i Biedronką nabiera rumieńców – to i oferta pojawia się zdecydowanie lepsza. W Lidlu chwyciliśmy za całe 20 PLN Furmint od Dereszli. To wino (tylko, że w poprzednim roczniku) było już w ofercie i zbierało dobre recenzje, postanowiliśmy więc spróbować je w aktualnym 2015. Ciekawi byliśmy też producenta, bo rożne opinie słyszeliśmy o jego winach. Firma od 2000 roku jest w rękach rodziny D’aulan z Szmapanii – współwłaścicieli domu szampańskiego Tattinger. A więc francuzi w Tokaju 🙂 Testowanego Furminta nie ma na ich stronie internetowej, więc trudno nam coś powiedzieć o nim w detalach. Co ciekawe to chyba jakaś metoda. 5 puttonwy Aszu 1999 dostępny w Lidlu za 60 PLN to nie ten który dostał 97/100 degustacji Decantera. Tylko druga lub trzecia etykieta, której w necie nie uświadczymy. Tricki, triczki. Tak czy owak pogoda sprzyja, więc w w/end na balkonie Furmint sprawdził się nam świetnie.

Furmint Semidry Tokaji 2015, Dereszla to wino półwytrawne. Jasny kolor białego złota, błyszczący, ładny. Nos ziołowy z pikantno-słodkawym dodatkiem goździków. Potem do głosu dochodzą nuty kwiatowe. Jest aromatyczny, ale lekki i przyjemny. Usta o fajnej, średniej, ale charakternej kwasowości (tu Furmint klasycznie nie żałował). Przyjemna słodycz olejku różanego przypomina nam, że nie jest to wytrawne wino. Pojawiają się też nuty gruszkowe. Ma niezłą równowagę, dobrze się pije. 84/100 Za 20 PLN bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Nam się podoba.

Do półwytrawnego wina i przyjemnej kwasowości przygotowaliśmy sałatę z figami i Szynką Parmeńską . To znowu propozycja Quick and Easy – powstała ad hoc podczas zakupów, kiedy już wiedzieliśmy jakie wino znalazło się w wózku. Najpierw myjemy i kroimy figi na ćwiartki. Można je tak zostawić, ale my od razu wykroiliśmy z nich miąższ, żeby było łatwiej jeść. Mieszamy sałatę z figami w misce, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy oliwę z oliwek extra vergine, a także starzony, słodki ocet balsamiczny. Mieszamy. Wykładamy na talerze i układamy plastry szynki na wierzchu. Najlepiej sprawdzi się ta słodkawa, dłużej sezonowana albo Parma albo San Daniele. Dobra ciabatta sprawdzi się jako dodatek.

Furmint Semidry Tokaji 2015, Dereszla do sałaty z figami i Szynką Parmeńską wypadł świeżo z lekką dozą słodyczy. Czyli nuty kwasowe tak potrzebne przy łączeniu wina z potrawami zrobiły swoje, a słodycz dopasowała się do fig, szynki i balsamico. Całość bardzo spójna. Czyli Quick&easy na balkonie w 100% udane!

W kolejnych odcinkach już bardziej grzybowo i coraz bliżej Piemontu/Ligurii/Toskanii.

Do następnego!

A&W