Quick and easy: Sałata z cukinią i bazylią

Dziś propozycja na lunch ( Quick&Easy ) w czasie upalnych w/endów. Niekoniecznie grillujemy, niekoniecznie jesteśmy w plenerze, często spędzamy czas w domu i potrzebujemy lekkich, prostych przekąsek. Sałata z cukinią i bazylią sprawdzi się też jako lekki obiad po pracy. Trzeba trochę odpuścić mięsne, czy też makaronowe dania na korzyść świeżości i lekkości.

Przygotowujemy dresing mieszając sok z cytryny z oliwą extra vergine, parmezanem i małym dodatkiem soli i pieprzu. Cukinię kroimy pod kontem na cienkie plastry (możemy skorzystać z mandoliny albo innego urządzenia) i wkładamy do miski. Dodajemy rukolę, bazylię i tyle dresingu, aby wystarczająco pokrył sałatę. Doprawiamy do smaku. Doprawdy ekspres. Dobra ciabatta i mamy lunch gotowy.

Jakiś czas temu dostaliśmy w prezencie do degustacji paczkę od Faktorii Win i z tej przesyłki sięgnęliśmy po białą Sycylię. Rina Ianca Grillo+Viognier Vino Biologico Terre Sciciliane IGT 2014, Feudo di Santa Tresa jest dostępne w dystrybucji za 34 PLN. To już nie jest niska cena jak na tego typu projekt. Kolor jasno złoty, ładny. Nos wytrawny, lekarski z dodatkiem tytoniu. Mocny o cytrynowym zacięciu. W ustach niska kwasowość podlana jest delikatnym miodem i nutami wanilii. Słodycz w końcówce. Nuty Viogniera mocno wpływają na to wino. 83/100 Niestety, nie jest to pozycja, którą zapamiętamy jakoś szczególnie. Mógłby to być ciekawy blend, a wyszło – “just OK.”

Do sałaty z cukinią i bazylią zrobiło się trochę cięższe, ale pomimo to odświeżało. Dobrze oswaja kwaskowy sos z dania i fajnie gra z parmezanem. Niegłupie połączenie.

Więcej win z otrzymanej paczki postaramy się zamieścić w jednym konkretnym wpisie. Bądźcie czujni 🙂

Do następnego!

A&W