Quick and easy: Pieczona dorada z cytrusowym winegretem

Trochę tematów nam się ostatnio pojawiło (nie ze wszystkimi zdążyliśmy z uwagi na późniejsze przybycie Winno Wtorkowego Mikołaja, ale nadrobimy te zaległości do końca roku), kilka ciekawych win zdegustowaliśmy, a czasu ciągle bardzo mało. Zorientowaliśmy się, że przygotowaliśmy trochę materiałów z winami białymi. A że Święta lubią białe – bo i Wigilia i śniadanie Świąteczne, to zdecydowaliśmy się pozostać w białych klimatach, pomimo że zima lubi raczej czerwone trunki. Dodatkowo, już dawno nie publikowaliśmy dań z kategorii Quick & Easy, a to zdecydowanie się do tego nadaje.

Właśnie zaczynamy sezon na cytrusy, więc zaproponujemy dziś pieczoną doradę z cytrusowym winegretem wg. Michela Roux Jr. a jako akompaniament spróbujemy zestawić ją z chilijskim Sauvignon Blanc. Nowy Świat bardzo rzadko u nas gości, ale owocowe, cytrusowe Sauvignon już kiedyś spisało się nam świetnie do łososia w pomarańczowej salsie . Mimo że łosoś lubi tłustsze Chardonnay, to jednak pomarańcze w sosie świetnie zagrały z Sauvignon Blanc. Idąc tym tropem otworzyliśmy Reserva Privada Sauvignon Blanc 2012, Casas Patronales . Butelkę tę dostaliśmy w prezencie od znajomych, ale nie popełnimy gafy jak powiemy, że importerem Casas Patronales jest M&P . Casas Patronales znamy od dawna i wina te są generalnie dosyć nierówne. Tym bardziej byliśmy ciekawi tej etykiety, dodatkowo też dlatego, że pochodzi z wyższej serii win producenta – Reserva Privada. Grona były ręcznie zbierane z wyselekcjonowanych parcel w dolinie Leyda. Kolor wina prawie jak wody a jednak z cytrynową aurą. Bardzo gęste jak na Sauvignon, błyszczące. Ładne. Nos zrównoważony – cytryna, agrest, biały pieprz. Gdy się otworzy, pojawiają się nuty zielonej papryki. W ustach naprawdę bogate – ananas, zioła, dojrzała mandarynka. Kwasowość raczej średnia, a końcówka trochę słodsza i cięższa z dodatkiem nut kopru włoskiego. Bardzo dobrze zrobione – wszystkie smaki scalone, dopełniają się znakomicie. Ilość 14% alkoholu nie jest wyczuwalna, co dodatkowo jest dużym plusem. 88/100 Oby więcej takich butelek z Chile.

Wracamy do naszej dorady z cytrusowym winegretem . Wypatroszone i oczyszczone dorady myjemy i osuszamy papierem kuchennym. Do przygotowania sosu potrzebujemy owoców – cytryny, pomarańczy i różowego grejpfruta. Filetujemy je nad miska, wrzucamy tam gotowe cząstki i zbieramy sok, wydzielający się przy tej czynności. Najłatwiej to zrobić przy użyciu ostrego noża. Wpierw obcinamy “czapeczki” z góry i dołu cytrusów, aby stały równo na desce. Później nożem, ruchem z góry do dołu deski obcinamy skórę razem z białymi elementami tak, aby widoczny był tylko miąższ. Następnie wykrawamy cząstki zgodnie z podziałem, pozostawiając pusty wachlarzyk. Doradę nacinamy z oby boków na skos z każdej strony trzy razy i doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na oliwie z oliwek, na nieprzywierającej patelni około 3 minut z każdej strony. Następnie dopiekamy w piekarniku w 220° C około 5 minut. Gdy patelnia nie nadaje się do włożenia do pieca, przekładamy rybę do naczynia żaroodpornego. Najlepiej gdyby nagrzewało się w piekarniku. Wyciągamy rybę i przekładamy na ogrzany talerz – przykrywamy. Na patelnię po rybie wlewamy jeszcze łyżkę oliwy i szklimy szalotki około minutę na dosyć mocnym ogniu. Dodajemy soki z cytrusów i redukujemy o około 30-50%. Następnie dodajemy wszystkie soki, jakie wydzieliły się z ryby i jeszcze chwilę trzymamy na ogniu. Wkładamy na patelnię cząstki owoców, trochę oliwy, jeśli potrzeba, ogrzewamy chwilę i polewamy rybę sosem na każdym talerzu. Posypujemy porwanymi listkami bazylii. Możemy podać z grzanką.

Reserva Privada Sauvignon Blanc 2012, Casas Patronales zdecydowanie się tym razem sprawdziło. Nie wybija się ponad danie, jest eleganckie w tej kombinacji. W końcówce robi się trochę gęściejsze i mocniej zaznaczają się słodko-gorzkie aromaty. To akurat super zagrało z owocami. Ryba jest dosyć mocna w smaku i to też pasuje. To bardzo “gładkie” połączenie. Polecamy!

Do następnego! A&W