Quick and easy: Makarony I

Szybko i prosto – rapido e semplice; dziś 2 proste dania z makaronem w roli głównej, 2 pomysły na to, aby po powrocie z pracy, w maksymalnie krótkim czasie przygotować smaczny i treściwy makaron. Przepisy na pasty podajemy dla 250 gram makaronu, gdyż zwykle tyle zjadamy na obiad, składający się z jednego dania w 2 osoby. Makarony te nadają się także jako primi piatti przy okazji organizowania większego przyjęcia; 250g makaronu może okazać się więc wystarczające również na 4 osoby. Przygotowaliśmy pasta alla putanesca oraz fusilli con gorgonzola.

Wyobraźcie sobie, że wchodzicie w Polsce do restauracji i zamawiacie kopytka po… i tu powinna paść nazwa najstarszego zawodu świata w mocno niecenzuralnej wersji. Mam dziwne wrażenie, że to by nie przeszło. Jednak południowcy mają widocznie większy temperament (i są bardziej tolerancyjni), więc takie nazewnictwo nikogo nie dziwi, ani nie zawstydza – ale o czym mowa? O bohaterze (spaghetti), czy też bohaterce (Putana) tego przepisu.

Spaghetti alla putanesca to bardzo pikantna, ale jednocześnie odświeżająca pasta. Swój charakter zawdzięcza słonemu smakowi anchovies i kaparów, połączonemu z ostrymi papryczkami chilli i pomidorowym sosem. Typowo śródziemnomorski południowy smak! Radzimy eksperymentować z ilością filecików czy też chilli, aby dobrać sobie odpowiednią moc smaku. My zwykle robimy ten sos z pomidorów z puszki, ale można użyć świeżych, jak również przecieru pomidorowego (passaty).

Królem następnego przepisu jest gorgonzola – ser pleśniowy z Lombardii, produkowany z pasteryzowanego, krowiego mleka. Swoją nazwę odziedziczył po miejscowości, leżącej w okolicach Mediolanu, gdzie został wyprodukowany po raz pierwszy (podobno już w IX w.). Jak zwykle w takich przypadkach, do tego tytułu przyznaje się jeszcze kilka Lombardzkich miejscowościJ Ser ten jest niezwykle użyteczny w kuchni. Od konsumpcji na zimno, jako element antipasti (idealne połączenie z gruszką), poprzez składnik sosów do mięs, czy też ryb, skończywszy na deserach (będziemy o tym na pewno jeszcze pisać). My proponujemy dziś klasykę, czyli sos do świderków (fusilli). Nie ma nic prostszego niż połączenie masła, sera, śmietany z dodatkiem białego pieprzu i natki pietruszki. W tym przepisie sugerujemy (jeśli uda się Wam zdobyć) zastosować gorgonzole w wersji picante. Da ona sos o bardziej wyrazistym, intensywnym smaku. Wersja dolce dużo lepiej pasuje z gruszką, świeżą figą czy też miodem. Maksimum 15 minut i pasta gotowa. To już nie Ekspres PKP to prawdziwe Pendolino 🙂

A&W