Quick and easy: Kurczak w sosie kaparowym

Mamy sygnały, że jest duże zapotrzebowanie na proste przepisy z kurczaka. Niestety, my jakoś tak po macoszemu traktujemy to mięso. Z jednej strony wydaje nam się trochę banalne, a z drugiej – ciężko dostać dobrej jakości wiejską kurę. Potem i tak kończy się zwykle na zakupie piersi, które lądują na patelni 🙂 Przepisów na mięso z kurczaka nie publikowaliśmy od marca; opuściliśmy się też w temacie Quick & Easy – stąd proponujemy dziś piersi kurczaka w sosie kaparowym!

Dobry sos do kurzej piersi to pomysł na zabicie nudy 🙂 Można wykreować nie tylko proste danie po pracy, ale też coś na w/end lub nawet na przyjęcie gości. Tak jak jednym z naszych ulubionych łatwych przepisów z kurzej piersi jest kurczak w sosie bazyliowym , tak tym razem coś trochę bardziej zaawansowanego, jeśli chodzi o składniki, ale również szybkie, proste a przede wszystkim – smaczne.

Na patelni rozgrzewamy masło – na średnim ogniu. Następnie, podkręcamy temperaturę i smażymy posolone oraz oprószone pieprzem piersi kurczaka około 5 minut, przekręcając kilkakrotnie, aż się zrumienią ze wszystkich stron. Zmniejszamy temperaturę do średniej, dodajemy na patelnię posiekany drobno ząbek czosnku, skórkę otartą z połowy cytryny i smażymy piersi dalej około 5-7 minut przekładając raz na drugą stronę. Oczywiście długość smażenia zależy od wielkości piersi. Przenosimy kurczaka z patelni na rozgrzany talerz i przykrywamy drugim albo folią aluminiową, aby nie stracił ciepła. Patelnię z sosem znowu stawiamy na mocnym ogniu; dodajemy kieliszek białego wina. Deglazujemy nim patelnię – oskrobujemy dno i pozwalamy winu się zredukować. Dodajemy śmietankę i redukujemy sos do takiej gęstości, jaką lubimy. Dodajemy kapary i posiekany koperek. Możemy podawać z różnymi dodatkami. My zdecydowaliśmy się na prostą sałatkę z grillowanej cukinii i pomidorów koktajlowych oraz pieczone ziemniaki. Świetnie sprawdzi się też puree, a także ryż.

Niby dobrze znany nam codzienny kurczak a jednak trochę inaczej. Przełamujemy nudę piersi z kurczaka! 🙂

Do następnego!

A&W