Pomarańcze inaczej!

Dziś będzie krótko i na temat 🙂 W ostatnim czasie potrzebowaliśmy kilka razy podać jakąś orzeźwiającą przystawkę. Pomarańcze jeszcze soczyste, więc zanim zaczniemy eksplorować tematy szparagowe, botwinowe, czy truskawkowe -jeszcze raz cytrusy. Przygotujemy carpaccio z pomarańczy z anchovies . Bardzo prosta rzecz o zaskakującym i odświeżającym kwaskowo-słodko-słonym smaku.

Pomarańczę obieramy dokładnie ze skóry. W tym celu odcinamy górne i dolne zakończenie owocu tak, aby można było pomarańczę stabilnie postawić na desce. Teraz ostrym nożem skrawamy z góry do dołu skórkę, nie pozostawiając białych części. Gdy już mamy przygotowany owoc, kroimy go na cienkie plasterki. Układamy je na półmisku. Na nich kładziemy fileciki anchovies. Doprawiamy solą oraz pieprzem i polewamy oliwą z oliwek ekstra vergine. Posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki. Z kawałkiem chrupkiej ciabatty jest naprawdę nieźle. Oryginalne połączenie, którego zdecydowanie warto spróbować. Dobre jako sałatka na majówkę w plenerze. Sprawdzi się też jako roladki na wykałaczkach (z anchovies w środku) jako finger food przy rybnym grillu.

Do pomarańczy z anchovies przydałaby się jakaś owocowa biel. Pomimo, że danie top oryginalnie pochodzi z Abruzzo to kojarzy nam się z Sycylią. Szukaliśmy czegoś ze szczepu Catarratto. To bardzo popularna odmiana na Sycylii używana do produkcji Marsali i innych “koncentratów” winnych, jednak w rękach dobrego winiarza daje bardzo ciekawe, dosyć bogate owocowo-mineralne wina. Znaleźliśmy w Starwines blend Chardonnay i właśnie Catarratto od producenta Firriato. Producent duży (wiele etykiet) ale solidny więc nie mieliśmy jakiś przesadnych obaw. W przypadku degustowanego wina winifikacja dla Catarratto prowadzona jest w stali a dla Chardonnay w barriques. Wino dojrzewa potem 6 miesięcy na osadzie w stali i 4 miesiące w butelce.

Santagostino Bianco Baglio Soria Sicilia 2014 DOC, Firriato ma ładny, jasny kolor białego złota. Nos cytrusowy – cytryny i pomarańcze. Świeży i dosyć mocny. Usta o fajnej, dosyć wysokiej kwasowości. Bardzo owocowe – grejpfrut, pomelo, cytryny. Bardzo orzeźwiające. 87/100 Może 69 PLN to trochę dużo, ale jest to bardzo porządnie zrobione, dające wiele przyjemności i odświeżenia wino.

Przy pomarańczach z anchovies Santagostino Bianco Baglio Soria Sicilia 2014 DOC, Firriato traci swoją owocowość. Wydaje się, że to pomarańcze je przytłumiają. Staje się za to poważne, z delikatną, stalową nutą. Pojawia się dużo większa głębia. Bardzo trafiona para. Nie spektakularna, nie efektowna, ale dyskretnie elegancka.

Za tydzień już pewnie szparagi lub inne nowalijki!

Do następnego!

A&W