Pieczona Dorada na lato

Dzisiaj znowu biel i ryba! Postanowiliśmy pokazać stary i sprawdzony śródziemnomorski przepis na rybę pieczoną z warzywami . A że teraz już pełno słodkiej cebuli, młodych ziemniaków i dojrzałych pomidorów – rozpoczynamy sezon na to danie. Dania tego nauczyliśmy się na wybrzeżu liguryjskim przy samej granicy z Toskanią, więc postanowiliśmy do niego otworzyć nowość z Vini e Affini – Prunecchio Bianco Toscano IGT 2014, Fattoria di Sammontana . Wino kupiliśmy w Winecorner za 42 PLN. 15 ha winnica położona jest 20 km od Florencji. Leży w ogólnej apelacji Chianti. Prunecchio to blend Sauvignon Blanc, Malvasii Bianco i Trebbiano Toscano. Winifikacja w stali – spontaniczna fermentacja. Wino ma bardzo ciekawy kolor. Morelowo – jasno miedziany. Naprawdę efektowny. Nos pełen owoców pigwy z kwaśno-słodkimi akcentami. Generalnie mocny i konkretny. Usta zrównoważone przy dosyć wysokiej kwasowości. Pełne. Mocna, znowu pigwowa końcówka. 87/100 Z naszego doświadczenia takie butelki (czyli np. właśnie biała Toskania w nietypowym kupażu) albo są dobre i przekonujące, albo niezmiernie słabe. Tu mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem. Niezłe, wartej swojej ceny wino. Z tej samej winnicy degustowaliśmy jeszcze znakomite Alberese Rosso Toscano IGT 2014, Fattoria di Sammontana. Blend Sangiovese i Trebbiano Toscano. Świetny owocowo-różany nos a w ustach czysty lekko kwasowy owoc. Nam się podoba! 90/100 cena: 45 PLN. Chianti DOCG 2013, Fattoria di Sammontana – zdecydowanie najmniej. Cierpkie, suche wiśnie w nosie. Usta owocowe, ale więcej głębi nie znaleźliśmy. Typowe Chianti z przedziału 30-40 PLN. 85/100

Zabieramy się za rybę . W tym przepisie korzystamy z dorady, ale możecie spokojnie zastosować np. okonia morskiego. Używamy też młodych warzyw. Cebulę kroimy w piórka, pomidory w półplasterki a ziemniaki w plasterki około 5 mm. Siekamy liście bazylii. Wypatroszone i umyte ryby doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą i wkładamy do większego niż ich powierzchnia naczynia żaroodpornego. Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. W tym czasie na patelni na oliwie z oliwek szklimy cebulę. Dodajemy ziemniaki i smażymy kilka minut. Dodajemy białe wino i bulion z kurczaka i gotujemy następne kilka minut. Uważajmy, aby nie dodać zbyt wiele płynu. Teraz czas na pomidory i bazylię, Trzymamy patelnię na ogniu kolejne kila minut mieszając. W tym czasie wkładamy ryby do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 5 minut. Wyciągamy naczynie z doradami i uzupełniamy je zawartością patelni. Staramy się rozłożyć warzywa po brzegach, aby ryba była ciągle na wierzchu. Doprawiamy warzywa solą i pieprzem. Pieczemy w zależności od wielkości ryb a także od grubości ziemniaków 20-30 minut. Wkładamy rybę na talerze w całości i podajemy z warzywami, z którymi się piekły.

Prunecchio Bianco Toscano IGT 2014, Fattoria di Sammontana niestety nie było za dobrym partnerem do naszej dorady pieczonej z warzywami . Zdecydowanie zbyt intensywne i zbyt aromatyczne. Jakaś delikatna Lugana, czy inne Trebbiano dużo lepiej by się sprawdziło.

Do następnego!

A&W