Wydruk przepisu
Piadina
Czas przygotowania 20 minut
Porcje
8
Składniki
Czas przygotowania 20 minut
Porcje
8
Składniki
Sposób przygotowania
  1. W misie mieszamy mąkę z solą, dolewamy oliwę z oliwek i wodę. Zagniatamy ciasto. Jeśli masa jest zbyt sucha, a składniki nie chcą się połączyć - dodajemy troszeczkę wody; i na odwrót - gdy zbyt rzadka, dodajemy garstkę maki. Zagniatamy jeszcze kilka minut. Do całego procesu możemy użyć robota, sprawdza się znakomicie. Dzielimy ciasto na 8 porcji i tworzymy z nich kulki. Rozwałkowujemy na dosyć cienkie placki – 20cm+. Mocno rozgrzewamy patelnię (nieprzywierającą). Smażymy placek około pół do 1 minuty, aż zaczną pojawiać się bąble. Powtarzamy z drugiej strony. Na placku układamy dodatki, składamy na pół. Przekrójmy na pół, aby stworzyć dwie mniejsze kanapki. Możemy podawać grillowanymi kawałkami piersi kurczaka, mozzarellą i pomidorem lub szynką Parmeńską, rukolą i taleggio, grillowaną cukinią i grana padano, czy też tylko warzywami. Utwórzcie swoją ulubioną kombinację. Na zdjęciach są niezwinięte placki a dodatki to odpowiednio: Z grillowanym kurczakiem w ziołach, mozzarellą i czerwoną papryką oraz z szynką parmeńską, mozzarellą, rukolą i radicchio.


Piadina

Z podróży przywieźliśmy dużo materiału, ale niestety rzeczywistość po-przyjazdowa nas kompletnie przytłoczyła. Połączenie nawału spraw zawodowych wraz koniecznością ogarnięcia się, a także domu spowodowały, że te nowe tematy pojawią się niedługo, ale jeszcze nie w tym tygodniu. Dlatego dziś krótki odcinek inspirowany wyjazdem.

Będąc we Włoszech, uwielbiamy zjeść na lunch kanapkę na ciepło. Czy to z szynką dojrzewającą i rukolą, czy mozzarellą i pomidorem, albo z porchettą czy mortadellą. Kombinacji jest wiele. Niby prosta rzecz a cieszy. Szeroko dostępnym (pomimo, że oryginalnie pochodzi z Emilli Romanii) przykładem takiej przekąski jest Piadina , czyli rodzaj placka pszennego, który podaje się z farszem, złożony na pół. Typowy “flatbread”. W Emilli podaję się ją często squaquarone, czyli dosyć świeżym, luźnym, delikatnym krowim serem. Gdzie indziej spokojnie zastępowany jest mozzarellą, taleggio czy innym miękkim serem. Piadine łatwo zrobić w domu. Będzie świetnym lunchem w pracy czy dla dziecka do szkoły, gdyż doskonale smakuje również na zimno. Sprawdzi się też w w/end, kiedy całą rodziną można smażyć placki, a potem każdy dobiera sobie swoje ulubione dodatki.

Jak zrobić Piadinę ? W misie mieszamy mąkę z solą, dolewamy oliwę z oliwek i wodę. Zagniatamy ciasto. Jeśli masa jest zbyt sucha, a składniki nie chcą się połączyć – dodajemy troszeczkę wody; i na odwrót – gdy zbyt rzadka, dodajemy garstkę maki. Zagniatamy jeszcze kilka minut. Do całego procesu możemy użyć robota, sprawdza się znakomicie. Dzielimy ciasto na porcje i tworzymy z nich kulki. Rozwałkowujemy na dosyć cienkie placki. Mocno rozgrzewamy patelnię (nieprzywierającą). Smażymy placek około pół do 1 minuty, aż zaczną pojawiać się bąble. Powtarzamy z drugiej strony. Na placku układamy dodatki, składamy na pół. Przekrójmy na pół, aby stworzyć dwie mniejsze kanapki. Możemy podawać grillowanymi kawałkami piersi kurczaka, mozzarellą i pomidorem lub szynką Parmeńską, rukolą i taleggio, grillowaną cukinią i grana padano, czy też tylko warzywami. Utwórzcie swoją ulubioną kombinację. Na zdjęciach są niezwinięte placki a dodatki to odpowiednio: Z grillowanym kurczakiem w ziołach, mozzarellą i czerwoną papryką oraz z szynką parmeńską, mozzarellą, rukolą i radicchio.

Dziś bez wina, ale nadrobimy z nawiązką w kolejnych odcinkach!

Do następnego!

A&W