Moje musiaki na Sylwestra i nie tylko!

Dziś krótki musiakowo/sylwestrowy odcinek. Czyli jakie musy najbardziej smakowały mi w 2020 roku. Nie robiłem jakiej dużej ilości degustacji bąbelków 🙂 ostatnio, aczkolwiek kilka  butelek zrobiło na mnie wrażenie i w szybkich notkach podzielę, się z wami moimi wspomnieniami.

Najbardziej w pamięci utkwił mi (może z uwagi na to ze otwierałem go w moje urodziny, jednak nie miało to wpływu na ocenę;) Cremant d’Alsace Brut N.V, Domaine Wach. Blend 70% Chardonnay i 30% Pinot Blanc. Wino bardzo szampańskie. Przy wysokiej kwasowości mamy dużo drożdżowo-chlebowych nut autolitycznych. Kwasowość jest jednak okiełznywana słodszym w odbiorze owocowym aromatem dojrzałych jabłek i gruszek. Końcówka super czyściutka, źródlana. 91/100 Importerem jest Winkolekcja jednak jak spojrzałem w Googla to można to wino dostać w różnych miejscach. Cena 90-100 PLN. Znakomita alternatywa dla szampana. A i do sałaty z krewetkami świetnie się sprawdzi.

Jeśli chodzi o Cave to przeżyłem niezłe zaskoczenie, gdyż zobaczyłem nowe wina producenta Perelada w nowym miejscu. Do dziś klasyczne etykiety (np. zawsze sprawdzająca się Brut Reserva za 39,90 PLN) są dostępne u Mielżyńskiego a tu niespodzianka i rocznikowa linia „Stars” pojawia się w Centrum Wina. Stars Organic Cava Brut 2017 za 64 PLN – bardzo wytrawna o żywej kwasowości i drożdżowych nutach z jabłkowo-grejpfrutowym owocem. Twardy zawodnik – nie jest to „midday sipper”. 90/100 Drugim winem jest Stars Brut&Brut Cava Brut 2018 – bardziej świeże ale też złożone z tym razem jabłkowo-gruszkowym owocem. 90/100 cena: 53 PLN.

Z Europy Środkowej wybrałem wino z Kamptal od jednego z moich ulubionych producentów Schloss Gobelsburg. Brut Reserve N.V. to blend Rieslinga, Pinot Noir i Grunera. Wino produkowane jest metodą szampańską. Dojrzewa 2-3 lata na osadzie. Mamy wysoki kwas i dużo cytrusów (grejpfrut/limonka) z dodatkiem chrupkich  jabłek. Do tego drożdżowe nuty o kremowa faktura. Świetne! 91/100 Kupicie w Vinotece13 za 125 PLN.

Ogromną przyjemność sprawił mi też robiony metoda szampańską Grempler Sekt Zweigelt Rose N.V. z Winnicy Miłosz. Dymny bazaltowo-chlebowy nos, a w ustach wysoka kwasowość i truskawki z poziomkami. Silny mus plus mineralno-chlebowa końcówka. 91/100 Niestety u producenta nie można już go dostać, ale może jest jeszcze w jakimś sklepie specjalistycznym. Cena około 120 PLN.

Z tak modnych teraz Pet-Natów, których czego bardzo żałuję nie miałem okazji dużo pić, zawsze polecam pewniaka – Sottoriva Col Fondo Per Tradizionale Colli Trevigiani IGT 2018, Azienda Agricola Malibran do kupienia w Winecorner/Vini e Affini za 65 PLN. Kwaskowo i mineralno-kremowe z jabłkowo-cytrynowo-grejpfrutowym owocem. Bardziej „chlebowy” finisz. Zero cukru. Bardzo uniwersalna kulinarnie butelka. Ja bardzo lubię i polecam. 90/100

Z pozycji budżetowo/dyskontowych zawsze sprawdzi się Lidlowy Cremant de Bordeaux Brut N.V., Balard w cenie 29 PLN. Bardzo przyjemne wino o średnim kwasie i niezłym musie. Świeże, gruszkowo-jabłkowe. Daje radę! 86/100

Świętujcie bezpiecznie w gronie najbliższych! Zdrowego, pełnego sukcesów i miejmy nadzieję już post-pandemicznego 2021 roku!

W