Lidl: Próbka z nowego katalogu

Dziś krótko. Dostaliśmy przesyłkę z Lidla firmującą nowy katalog win. Znalazło się w niej Prosecco oraz sześcioputtonowy Tokaj. Z tego co widzieliśmy na stronie winnicalidla.pl pojawiły się też Champagne od Bissingera (różowy i biały) po 99 PLN, Pinot Noir z Jury, Syrah z Hawkes Bay, Gran Corte – poważniejszy czerwony kupaż z Chile, a także Bolgheri. Reszta to przegląd francuskich regionów wraz z kilkoma powrotami znanych etykiet. Nie piliśmy jeszcze tych butelek, ale w miarę jak będziemy kupować – powinniśmy dawać sygnały, co warto. Dziś degustujemy przesyłkę.

Organic Wine Prosecco Extra Dry DOC N.V., Poderi del Doge – to wino musujące reklamowane jest jako „nie powodujące kaca”. Jest organiczne i tak pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, że po wypiciu 3 butelek budzimy się jak nowonarodzeni… Tak… Gdyby jeszcze miało 0% alkoholu może i byśmy uwierzyli, ale tak czy owak promocyjny slogan całkiem chwytliwy. Kolor platynowy z cytrynowymi refleksami. Bardzo dużo małych, szybkich bąbelków. Super. Nos pełen dojrzałych jabłek i gruszek z dodatkiem niedojrzałych brzoskwiń. Dosyć świeży i całkiem mocny. Średnia (-) kwasowość. Jabłka plus dużo gruszek. Słodkie, ale nie przesadzone. Trochę płaskie, ale całkiem eleganckie. Kremowy, łagodny finisz. Wszystko byłoby na miejscu, gdyby nie fakt, że wino się bardzo szybko wygazowywuje i jest wtedy dużo gorsze. Świeżość ustępuje miejsca słodyczy. Szkoda. 85/100. Cena trochę zbyt wysoka –  38 PLN.

Aszu 6 Puttonyos Tokaji 2013, Royal Tokaji Boraszati – mamy tutaj poważnego zawodnika. 6 puttonów czyli ponad 150 g cukru na litr. Potęga! Ale czy kwasowość da radę? Testujemy! Jasno-bursztynowy, głęboki kolor. Błyszczący. Świetny. W nosie dojrzałe brzoskwinie i morele. Jest intensywny, ale lekki i świeży. Gdy się otworzy, pojawiają się owoce Lychee. Usta o świetnej kwasowości, balansującej cukier. Dużo owocu i to świeżego – znowu brzoskwinie i morele. Średnie ciało. W końcówce bardziej słodkie. Ujawniają się figi, rodzynki, suszone morele i kandyzowane owoce. Finisz długi, świetny. 91/100 Cena: 125 PLN. Bardzo dobre.

Do następnego!

A&W