Biedronka: letnia winna oferta

W sumie mieliśmy pisać w tym tygodniu o czymś innym, ale jakiś czas temu dostaliśmy kartonik z winami od Biedronki z ich nowej oferty i stwierdziliśmy, że pochylimy się na chwilę nad tym tematem. W przesyłce było 6 win z czego aż 5 nie wytrawnych! Czy to jest jakaś nowa moda? Centrum Wina w najnowszej gazetce na wrzesień ma również w promocyjnych cenach wszelkie rodzaje win z cukrem resztkowym. Na pewno nie jest to przypadek. Marketingowcy wiedzą, co robią. To, że nam to nie pasuje to inna sprawa, ale to nie zmienia faktu, że trzeba obiektywnie ocenić butelki.

W przesyłce znalazły się 4 wina spokojne i 2 musiaki. Tym dwóm poświęcimy więcej uwagi niż pozostałym, a to za sprawą Parmy z melonem, na którą naszła nas ochota w pewne ciepłe popołudnie. Nic wielkiego – ot kawałki obranego dojrzałego melona i kilka plastrów najlepszej Prosciutto di Parma (słodkiej). Trochę oliwy extra vergine, sól, pieprz i mamy znakomitą przekąskę. Najważniejsza jest jakość produktów. Nasze wspomnienia skierowały się wiele lat wstecz. Gdy byliśmy w wytwórni takiej szynki – to do degustacji poczęstowano nas półsłodką musującą Malvasią. Połączenie było idealne. Czy zbliżymy się choć trochę? Zobaczmy!

Mamy w zestawie Cavę i włoskiego sparklera niewiadomego pochodzenia. Zacznijmy od niego.

Grand Royal Demi-Sec N.V., Perlino – kompletnie nie wiadomo, co to jest. Wypatrzyliśmy (bo tych informacji od Biedronki nie otrzymaliśmy), że wino kosztuje całe 10 PLN. No trochę strach otwierać… no nic trzeba. Kolor jasno złoty. Małe, rzadkie bąbelki. Bardzo ładny. Nos słodko-gumowy, z jakimiś delikatnymi nutami wymiocin. Syntetyczny, pusty, zły. Usta bardzo słodkie. Dojrzałe morele, gruszki. Bardzo niski kwas. Słodka końcówka. Straszne… 76/100 Znalazło swoje miejsce w zlewie. Jednak wcześniej jeszcze wzięliśmy łyk do melona z szynką. Szkoda czasu – słodycz rozwala całe danie.

Pata Negra Cava Semi Seco N.V., Jaume Serra  – ta Cava już jest chyba w stałej ofercie Biedronki. Dla nas jednak to nowość. Cena 17 PLN. Złoty kolor a bąble rzadkie i całkiem szybkie. Nos jabłkowo-drożdżowy z dodatkiem nut nektarowo-miodowych. Usta o średniej (-) kwasowości. Słodkie i jabłka, i gruszki. Średniej długości końcówka. Nawet to się jakoś spina. W kontekście jakiejś tam równowagi, ceny i smaku. 82/100 Produkt kompletnie nie dla nas, ale znajdzie amatorów. Do melona z szynką daje radę – jest słodko, ale delikatnie (wino nie przykrywa wszystkiego).

I ekspresem cała reszta:

Featherstone Sauvignon Blanc Western Cape 2017, Accolade Wines – cena 10 PLN (przecenione z 12). Bardzo proste i całkiem wystarczające na lato. Średni kwas – cytryna, lemonka, niedojrzała brzoskwinia. Zbyt słodki w końcówce. 81/100

Peter Weinbach Riesling Medium Sweet 2017, Weinkellerei Hechtsheim – cena 18 PLN. Nos pełen słodkich jabłek, ale skażony jakimś chemicznym dodatkiem. Słaby. W ustach za to nawet dobra, średnia (+) kwasowość, słodkie dojrzałe gruszki i brzoskwinie plus trochę cytryny. Wystarcza na 82/100

Tradition Royale Jurancon 2017, Cave de Gran Jurancon – cena: 25 PLN. no tu wreszcie mamy prawdziwie słodkie wino i to z dużym kwasem. Dużo moreli i brzoskwiń z kompotu. Trochę jednowymiarowe i trochę wodniste w końcówce, ale gdzieś już jesteśmy! 83/100 Najlepsza butelka!

Misterio Malbec Mendoza 2017, Finca Flichman – cena 19 PLN. Zgodnie z opisem to jest wino półwytrawne. No i takie jest… Średnio-niski kwas, niska tanina i obezwładniająca słodycz z beczką. Bardzo śliwkowe. Mocny, słodki, cios w szczękę. 82/100 Oj, znowu butelka kompletnie nie dla nas, ale rynek wciągnie jak nic, jak kiedyś Warkę Strong.

Zaskakująco słaba ta oferta Biedronki. Monotonna i kiepska jakościowo. Jako tani alkohol może i przejdzie, ale te pozycje to nawet na grilla ciężko otworzyć… Nic godnego uwagi, generalnie omijajcie. A Jurancon? No nie było źle, ale dacie 3-5 PLN więcej i w Leclercu dostaniecie dużo lepszą francuską słodycz.

Do następnego!

A&W